G‘ijduvonda sabzavot yetishtirish bo‘yicha ko‘rgazmali seminar bo‘lib o‘tdi
Buxoro viloyatining G‘ijduvon tumanida “Usmon Sher Shamshod” MCHJ shaklidagi meva-sabzavotchilik klasterida kartoshka ekishga bag‘ishlangan viloyat miqyosidagi ko‘rgazmali seminar tashkil etildi. Unda viloyat hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari, agrar kompleksga daxldor korxona-tashkilotlar, hudud sektorlari mutasaddilari, fermer xo‘jaliklari rahbarlari, tijorat banklari vakillari qatnashdilar.
Tadbirni viloyat hokimining Qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Amrillo Nazarov ochdi. Maʼlumotlarga ko‘ra, o‘tgan yilda viloyat bo‘yicha fermer xo‘jaliklarning asosiy maydonlarii 130 gektarida, shuningdek, 188 gektar bog‘-tokzor qator oralarida kartoshka yetishtirilgan bo‘lib, shundan 4 ming 581 tonna hosil olingan. Aholi talab-ehtiyojini inobatga olib, bu yil chetdan mahsulot olib kelishni keskin qisqartirish maqsadida kartoshka yetishtiriladigan yalpi maydon 430 gektarga oshirilgan. Bundan tashqari, har bir fermer xo‘jaligida bu yil kamida 50 sotixda, aholi xonadonlarining har birida esa 2-3 sotixda kartoshka yetishtirish lozimligi alohida uqtirildi.
Shundan so‘ng so‘zga chiqqan “Urug‘chilikni rivojlantirish markazi” DK viloyat boshqarmasi, Akademik M.Mirzayev nomidagi bog‘dorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot instituti Buxoro ilmiy tajriba stansiyasi, viloyat “Agrokimyohimoya” AJ, “IFODA” kompaniyasi, “Usmon Sher Shamshod” MCHJ meva-sabzavotchilik klasteri mutasaddilari ochiq ekin maydoni, bog‘-tokzor qator orasiga sabzavot, kartoshka va poliz ekinlarini ekishda zarur agrotexnik tadbirlar va ularning samaradorligi, qolaversa, ekinlarni zararkunandalardan himoya qilishning afzalliklari xususida to‘xtaldilar. Muhimi, har yilgiday, mahallalarda xonadonma-xonadon yurib, ertangi kartoshka ekishni bir oy muddatda, yaʼni 10 martgacha uyushqoqlik bilan tashkil etish belgilandi. Mutaxassislar eʼtiroficha, agrotexnik qulay muhitdan foydalangan holda bu yilgi mavsumda 5 ming 838 gektar maydonda sabzavot, 2 ming 446 gektar maydonda poliz ekinlarini yetishtirishga qaror qilingan.
Ertangi kartoshka yetishtirish va undan yuqori hosil olish uchun o‘suv davri 90 kungacha bo‘lgan “Zarafshon”, “Arnova”, “Bahro–30”, “Red-Skarlet”, “Sante”, “Alvara”, “Memfis”, “Binella”, “Kosmos”, “Karatop” kabi sara navlar tanlab olingan. Shuningdek, ertangi kartoshka uchun poliz, piyoz, karam, kechki bodring, sabzi va dukkakli don ekinlaridan bo‘shagan yerlar yuqori hosil beradi.
Ko‘rgazmali seminarda hududlarda yer maydonini namunali tayyorlash, ekish mavsumi uchun mineral o‘g‘it, qolaversa, dorilangan sifatli urug‘lik taʼminoti, ekiladigan maydonlarni meʼyorida sug‘orishni tashkil etish, shuningdek, qator oralariga ekish agrotexnikasi yuzasidan yig‘ilganlarga alohida tushuntirish berildi..

A demonstration seminar on vegetable growing was held in Gijduvan
A regional demonstration seminar dedicated to planting potatoes was organized in the fruit and vegetable cluster in the form of “Usmon Sher Shamshod” LLC in the Gijduvan district of the Bukhara region. It was attended by deputies of the regional khokim for agriculture and water management, enterprises and organizations involved in the agrarian complex, heads of territorial sectors, heads of farms, and representatives of commercial banks.
The event was opened by Amrillo Nazarov, Deputy Khokim for Agriculture and Water Management. According to information, last year, potatoes were grown on 130 hectares of main farms in the region, as well as 188 hectares of orchards and vineyards, from which 4,581 tons of harvest were obtained. Taking into account the needs of the population and in order to sharply reduce the import of products from abroad this year, the total area under potato cultivation has been increased to 430 hectares. In addition, it was emphasized that this year each farm should grow potatoes on at least 50 hectares, and each household should grow 2-3 hectares.
After that, the officials of the regional department of the State Enterprise "Center for the Development of Seed Production", the Bukhara Scientific Experimental Station of the Academician M. Mirzayev Research Institute of Horticulture, Viticulture and Winemaking, the regional "Agrokimyohimoya" JSC, the "IFODA" company, and the "Usmon Sher Shamshod" LLC fruit and vegetable cluster spoke about the necessary agrotechnical measures and their effectiveness when planting vegetables, potatoes and melons in open fields and between rows of orchards and vineyards, as well as the advantages of protecting crops from pests. Importantly, as every year, it was decided to organize a house-to-house planting of tomorrow's potatoes in the neighborhoods within a month, that is, until March 10. Experts admit that, taking advantage of the favorable agrotechnical conditions, it was decided to grow vegetables on 5,838 hectares and melons on 2,446 hectares this season.
For the cultivation of tomorrow's potatoes and obtaining higher yields, such varieties as "Zarafshon", "Arnova", "Bahro-30", "Red-Skarlet", "Sante", "Alvara", "Memphis", "Binella", "Kosmos", "Karatop" with a growing season of up to 90 days were selected. Also, for tomorrow's potatoes, land freed from melons, onions, cabbage, evening primrose, carrots and legumes will yield high yields.
At the demonstration seminar, the attendees were given a special explanation on the exemplary preparation of land in the regions, the supply of mineral fertilizers and quality treated seeds for the planting season, the organization of regular irrigation of planted areas, as well as the agrotechnical methods of planting between rows.